A Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetséget 1992-ben alapították a készülő Állatvédelmi Törvény létrehozása érdekében.
Alapítói a tagszervezetek (megnézhető: ITT), melyek kizárólag jogi személyiségű egyesületek, vagy alapítványok lehetnek.
A tagfelvétel módjáról az Alapszabály rendelkezik. A tagszervezetek száma jelenleg 42 db szervezet, ami 60 %-a az országos menhelyszámnak (66 db a NEBIH szerint).
A MÁTSZ 30 éves tapasztalattal rendelkezik, együttműködik az Állatvédő Világszervezettel, az Angol Királyi Állatvédő Ligával.
A tagszervezetek nagy része állatmenhelyeket üzemeltet, az így az ország minden megyéjében többszörösen jelen vagyunk. A menhelyeken egy időben kb. 6-7 ezer kutya és kb. 2 ezer macska várja az örökbefogadókat. A teljes egy éves létszám az örökbefogadások miatt fentinek másfélszerese.
A MÁTSZ sajátossága, hogy az állatgondozók kivételével minden vezető és önkéntes fizetés nélkül dolgozik. Csak így lehetséges az állatok ellátásának biztosítása.
Sajnálatos módon a járvány alatti két éves időszakban sem engedélyeztek a menhelyek számára semmilyen adó- vagy jövedelemhez kapcsolódó kedvezményt.
A MÁTSZ egyetlen bevétele a lakossági 1 %-os támogatás, és az egyes adományozók eseti támogatása. Jóllehet a menhelyek állami feladatokat is ellátnak, állami támogatásban soha nem részesültünk, csak az utóbbi 3 évben volt néhány pályázati lehetőség, amelyet az AM biztosított.
Megemlíthetnénk, hogy az országban működő kb. 110 db ebrendész telep éves költségvetése 5 milliárd Ft, amelyet az Önkormányzatok fizetnek.
A Szövetség a jogszabályok és a Parlament minősítése szerint országos szervezet. (Megnézhető: ITT)
A Magyar Állatvédő Szövetség és tagszervezetei nem politizálnak!
A Szövetség működését szabályozó jogszabályok a következők:
- 1996.évi LIII.Tv. a Természetvédelemről
- 1998.évi XXVIII.Tv az Állatvédelemről
- 1993.évi LXXIX.Tv a Közoktatásról
- valamint a 2011.évi CLXXV. Civil Tv, mely szerint a tevékenység közhasznúnak minősül.
- Állatkerti Törvény