Gólyafészek keresés a Magyar Madártani Egyesület adatbázisának segítségével

https://termeszetlesen.mme.hu/#/golyales https://termeszetlesen.mme.hu/#/golyales Leírás és életmód Mindenki által ismert, közkedvelt madarunk. Sorsa összefonódott a falvakéval, ahol fészkét építi. Hazai állománya az elmúlt száz évben erősen ingadozott, jelenleg csökkenő trendet mutat, 4000-4500 pár körül alakul. Védelme nagyban függ a megfelelő tájgazdálkodástól, a nedves, mocsaras rétek megszűnésével eltűnnek táplálkozóhelyei. Az egész országra jellemző, hogy csökken a legelő haszonállatok mennyisége, ez pedig a gyepterületek nagyságának kedvezőtlen változását vonja maga után. Az áramütés veszélye speciális költési stratégiájának és méretének következtében ezt a fajt fenyegeti legnagyobb mértékben, emiatt a vezetékek szigetelése stratégiai fontosságú a faj védelme szempontjából.…

Tovább

Vigyázzunk az úton áthaladó teknősökre

A mocsári teknős hazánk egyetlen őshonos teknősfaja, mely országszerte megtalálható, tavak, folyók, holtágak, csatornák mentén, mocsaras területeken. Elsősorban a lassú folyású és álló vizeket kedvelik, így inkább azok közelében számíthatunk rájuk, azonban a májustól júliusig terjedő tojásrakás időszakában a vizektől több száz méteres vagy akár néhány kilométeres távolságban is találkozhatunk velük. Amennyiben úton áthaladó teknőssel találkozunk, álljunk meg, és segítsük át az úttest túloldalára. Az észlelést pedig rögzíthetjük az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapján vagy okostelefonos alkalmazáson keresztül. Habár a teknősök életük nagy részét a vízben vagy annak közelében…

Tovább

Húsvét-az élet nem játék

Ismét itt van Húsvét ünnepe. Pogány és keresztény hagyományok özöne, bonyolult szokás és jelképrendszer kapcsolódik hozzá. A kiscsibe, kis nyuszi, bárányka is ilyen jelképek. De emellett, ha csak nem a csoki, plüss, porcelán, vagy üdvözlőlapra festett állatokról van szó, hús-vér, érző lények is. Egyedi, – nem feltétlen bonyolult – de speciális igényekkel, ami az életfeltételeiket, ellátásukat illeti. Ebből is látszik: a legjobb tanács, ami ilyenkor adható: NE VEGYÜNK HÚSVÉTRA KISÁLLATOT! (Ha csak nem megfontolt, alaposan előkészített döntés előzi meg a vásárlást). Sokkal jobb ötlet a plüss állatkák ajándékozása, vagy esetleg…

Tovább

Március 30-tól indul a tavaszi rókavakcinázás

A rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása 2024. március 30-án kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben. Az immunizálással párhuzamosan ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben az érintett térségekben. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a megelőző intézkedések betartása össztársadalmi érdek, a veszettség gyanújának jelentése pedig jogszabályi kötelezettség. Az immunizálás során a vakcinatartalmú csalétkeket kisrepülőgépek segítségével juttatják ki az érintett területekre. A művelet a lakott, sűrűn beépített övezeteket nem érinti. Az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendeléséről, valamint az egyes területekre vonatkozó konkrét időpontokról az illetékes járási…

Tovább

Ne végezd ki a kis őzgidákat!

Bármennyire is árvának tűnik, hidd el, nem az! A tavaszi időszakban hetente több hívást kapunk elárvultnak vélt őzgidák miatt, és sajnos sokan nem állnak meg a telefonnál, hanem a biztonság kedvéért haza is viszik őket. Tisztában vagyunk azzal, hogy csupán a jóindulat vezérli ezeket a tetteket, ám az esetek zömében a jó szándék sajnos a gidák elpusztulásához vezet. Noha úgy tűnhet, hogy az anyjuk magukra hagyta a gidákat, de nem ez a helyzet. Az őz, miután gidái születtek, a szoptatás során megnövekedett tápanyagszükséglet fedezéséhez kénytelen igen gyakran táplálkozni. Ilyenkor a…

Tovább

Akik nélkül nem lenne élet: ma van a beporzók világnapja

A Beporzók napjának a célja az, hogy az emberekben tudatosodjon, hogy a beporzás nem csupán a méheken múlik, hanem szinte minden rovaron. 2018-ban magánkezdeményezéssel indult útjára Magyarországon a beporzók napja, melyet március 10-ikében határoztak meg. A kezdeményezés a beporzók szorgos munkájának ünneplésére, segítésére és védelmére szólítja fel a társadalmat.   Miskolczi Tímea Panny   Világszerte aggasztóan pusztul a rovarvilág. A rovarok eltűnése számos természeti folyamatot károsan befolyásol. A mai élővilág számára és a mi számunkra is a rovarok egyik legfontosabb tevékenysége a virágos növények beporzása.   Miskolczi Tímea Panny  …

Tovább

A vadmacska lett az év emlőse

A vadmacska lett az Év Emlőse 2024-ben Idén 11. alkalommal választották meg az Év Emlősét. A Vadonleső Program által adományozott címmel fokozott figyelem is jár, és erre az idei győztes vadmacskának minden szempontból nagy szüksége van. Szerző: Tóth Judit A fokozottan védett vadmacska több szempontból is veszélyben van, élőhelyeinek zsugorodása mellett a házi macskával való hibridizáció is komoly problémát jelent a fajra nézve. Bár külső tulajdonságaikat tekintve a vadmacska és házi rokona hasonlíthatnak, viselkedésük teljesen más. A vadmacska ugyanis kerüli az embert, rejtett életmódot folytat, és elsősorban a háborítatlan erdőket…

Tovább

a titokzatos magyar kutya, aki kihalt az első világháború után…

  Melyik kutyát szerető ember ne hallott volna a szelindek kutyákról, ha máshonnan nem, Arany János Toldijából („… volt pedig a hídnál hat erős szelindek, utána uszíták a bikának mindet…”). Ez a legendás kutyatípus sokáig jelen volt a magyar történelemben, napjainkban pedig több kísérlet történik múltja és szerepe feltérképezésére, esetleges rekonstrukciójára is. Mostani ismereteink szerint a szelindek egy olyan munkakutya típus (modern kutyafajtákról a 20. századig nem beszélhetünk) összefoglaló nevét jelentette, amelyet több célra használtak. A lefogó típusú nagyvadvadászattól kezdve a mészárszékeken történő munkán át az egykori történelmi Magyarország területének…

Tovább

2024 év lepkéje: a közönséges medvelepke

  A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Lepkevédelmi Szakosztálya 2023-ban indítja el az “Év lepkéje” programját, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a természetvédelmi problémákkal érintett fajokra – ez a program folytatódik 2024-ben is. A tavaly nyáron lezajlott lakossági internetes szavazást a közönséges medvelepke nyerte 1556 (47%) szavazattal a kis színjátszólepke (1511 szavazat, 45%) és a gyakori balkaosmoly (260 voks, 8%) előtt. Neve arra utal, hogy közönséges. De akkor miért lehet ritkán látni? Sok lepke évtizedekkel ezelőtt kapta magyar nevét, amelyek több szempontból is elavultak mára. Erre egy jó…

Tovább