Gólyafészek keresés a Magyar Madártani Egyesület adatbázisának segítségével

https://termeszetlesen.mme.hu/#/golyales https://termeszetlesen.mme.hu/#/golyales Leírás és életmód Mindenki által ismert, közkedvelt madarunk. Sorsa összefonódott a falvakéval, ahol fészkét építi. Hazai állománya az elmúlt száz évben erősen ingadozott, jelenleg csökkenő trendet mutat, 4000-4500 pár körül alakul. Védelme nagyban függ a megfelelő tájgazdálkodástól, a nedves, mocsaras rétek megszűnésével eltűnnek táplálkozóhelyei. Az egész országra jellemző, hogy csökken a legelő haszonállatok mennyisége, ez pedig a gyepterületek nagyságának kedvezőtlen változását vonja maga után. Az áramütés veszélye speciális költési stratégiájának és méretének következtében ezt a fajt fenyegeti legnagyobb mértékben, emiatt a vezetékek szigetelése stratégiai fontosságú a faj védelme szempontjából.…

Tovább

Madarak és fák napja

2024. május 10. péntek A mai napon van A Madarak és fák napja A világon elsőként 1902-ben, Herman Ottó kezdeményezésére, Chernel István ornitológus szervezte meg Magyarországon. Annak emlékére, hogy 1902. 03-19-én Párizsban az európai államok – köztük Magyarország – egyezményt kötöttek a mezőgazdaságban hasznos madarak védelme érdekében.

Tovább

március 21. :az erdő világnapja

Erdők és fák nélkül nem élhetünk, évente mégis 15 milliárd fával csökken a Föld erdőállománya. „Csak aki ismeri a fákat, az képes védelmezni őket.” Ezért ünnepeljük minden évben március 21-én, a márciusi napéjegyenlőség napján az erdők világnapját, méghozzá 2013 óta az ENSZ Közgyűlés határozata alapján. 8000 éve még a Föld szárazföldi területeinek felét borította erdő, ma már csak alig egyharmadát. Minden percben egy futballpályányi erdő tűnik el a Földről, és velük több 100 erdei állat- és növényfaj minden egyes nap! Erdők és fák nélkül nem élhetünk, nélkülük nem lesz elég…

Tovább

Ne végezd ki a kis őzgidákat!

Bármennyire is árvának tűnik, hidd el, nem az! A tavaszi időszakban hetente több hívást kapunk elárvultnak vélt őzgidák miatt, és sajnos sokan nem állnak meg a telefonnál, hanem a biztonság kedvéért haza is viszik őket. Tisztában vagyunk azzal, hogy csupán a jóindulat vezérli ezeket a tetteket, ám az esetek zömében a jó szándék sajnos a gidák elpusztulásához vezet. Noha úgy tűnhet, hogy az anyjuk magukra hagyta a gidákat, de nem ez a helyzet. Az őz, miután gidái születtek, a szoptatás során megnövekedett tápanyagszükséglet fedezéséhez kénytelen igen gyakran táplálkozni. Ilyenkor a…

Tovább

Akik nélkül nem lenne élet: ma van a beporzók világnapja

A Beporzók napjának a célja az, hogy az emberekben tudatosodjon, hogy a beporzás nem csupán a méheken múlik, hanem szinte minden rovaron. 2018-ban magánkezdeményezéssel indult útjára Magyarországon a beporzók napja, melyet március 10-ikében határoztak meg. A kezdeményezés a beporzók szorgos munkájának ünneplésére, segítésére és védelmére szólítja fel a társadalmat.   Miskolczi Tímea Panny   Világszerte aggasztóan pusztul a rovarvilág. A rovarok eltűnése számos természeti folyamatot károsan befolyásol. A mai élővilág számára és a mi számunkra is a rovarok egyik legfontosabb tevékenysége a virágos növények beporzása.   Miskolczi Tímea Panny  …

Tovább

Megérkezett teleléséből az első gólya

  A Bács-Kiskun vármegyei Akasztón landolt a fészkében. Az elmúlt években jellemzően Suri, a vassurányi gólya tért haza elsőként teleléséből február első felében. A madár olyan népszerű lett, hogy saját Facebook oldalt is létrehoztak neki. Úgy tűnik, idén a sorozat megszakadt, mert február 20-án a Bács-Kiskun vármegyei Akasztón fotózták le az elsőként észlelt fehér gólyát. Akasztó egyébként is ismert a gólyáiról, hiszen közel harminc gólyafészket tartanak számon a település belterületén, írta a Baon. Akasztó körül a halastavak, a vizes élőhelyek, csatornák mind paradicsomi állapotot biztosítanak a fiókák neveléséhez. Habár nem…

Tovább

A vadmacska lett az év emlőse

A vadmacska lett az Év Emlőse 2024-ben Idén 11. alkalommal választották meg az Év Emlősét. A Vadonleső Program által adományozott címmel fokozott figyelem is jár, és erre az idei győztes vadmacskának minden szempontból nagy szüksége van. Szerző: Tóth Judit A fokozottan védett vadmacska több szempontból is veszélyben van, élőhelyeinek zsugorodása mellett a házi macskával való hibridizáció is komoly problémát jelent a fajra nézve. Bár külső tulajdonságaikat tekintve a vadmacska és házi rokona hasonlíthatnak, viselkedésük teljesen más. A vadmacska ugyanis kerüli az embert, rejtett életmódot folytat, és elsősorban a háborítatlan erdőket…

Tovább

2024 év vadvirága: a fehér tündérrózsa

Az év vadvirága A fehér tündérrózsát (Nymphaea alba) választották 2024-ben az Év Vadvirágának. Lezárult a tavaly december eleje óta tartó online szavazás, melynek tétje nem kevesebb, mint az volt, hogy a 2024-es évben hazánkban melyik növény legyen az Év Vadvirága. A szavazás résztvevői 3 növényfaj közül választhattak, amely eredményeként a fehér tündérrózsa (Nymphaea alba) maga mögé utasította a vízi rucaörömöt (Salvinia natans) és a mocsári aggófűvet (Senecio paludosus). Az Év Vadvirága kezdeményezés célpontjában a hazánkban honos ritka, vagy ritkulóban levő növényfajok megismertetése, védelme és a hozzájuk kötődő problémák feltárása, bemutatása áll.…

Tovább